Wybór silnika do Audi A6 C8 może mieć duży wpływ zarówno na komfort jazdy, jak i późniejsze koszty eksploatacji. W tym artykule przyglądam się najpopularniejszym jednostkom benzynowym i wysokoprężnym, ich typowym zaletom oraz usterkom. Sprawdzam też, co o poszczególnych wersjach piszą użytkownicy na forach i na jakie wydatki warto przygotować się po zakupie. Dzięki temu łatwiej ocenisz, który silnik najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.
Wybór silnika do Audi A6 C8 zależy nie tylko od rodzaju paliwa. Do wyboru są m.in. 2.0 TDI o mocy 163–204 KM, 3.0 TDI V6 o mocy 231–344 KM oraz benzynowe 2.0 TFSI i 3.0 TFSI rozwijające około 190–340 KM. Znaczenie mają też napęd quattro, automatyczna skrzynia S tronic lub tiptronic oraz układy mild hybrid — wpływają na jazdę i koszty serwisu. Dlatego warto ocenić również przebieg, historię obsługi i typowe usterki danej wersji.
Opinie kierowców pokazują, jak auta sprawdzają się na co dzień: użytkownicy chwalą 2.0 TDI za oszczędność, a mocne V6 za kulturę pracy i osiągi. Zwracają jednak uwagę na kosztowne naprawy osprzętu, skrzyni biegów i układu oczyszczania spalin. Dalej sprawdzę realne zużycie paliwa, silniki odpowiednie do miasta i tras oraz typowe koszty serwisu i ryzyko poważniejszych awarii. W A6 C8 trafny wybór może uchronić przed wydatkami rzędu kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych.
Porównanie silników Audi A6 C8 i najważniejszych kwestii związanych z użytkowaniem
| Propozycja | Charakterystyka i osiągi | Najlepsze zastosowanie | Zużycie paliwa lub koszty | Na co zwrócić uwagę |
|---|---|---|---|---|
| 40 TDI | 2.0 diesel, około 201–204 KM i 400 Nm; dostępny z napędem przednim lub quattro oraz 7-biegową skrzynią S tronic. | Długie trasy i duże roczne przebiegi. | Oszczędny w trasie; około 5–6 l/100 km w trasie i 5–8 l/100 km na co dzień. | Sprawdzić historię serwisową, skrzynię, DPF, EGR, AdBlue i turbosprężarkę. Częste krótkie przejazdy mogą prowadzić do problemów z DPF. |
| 2.0 TFSI | Benzynowy silnik o mocy około 190–265 KM, zwykle z 7-biegową skrzynią S tronic. | Jazda miejska, krótkie przejazdy i użytkowanie mieszane. | W mieście zwykle 9–12 l/100 km, zimą na krótkich odcinkach może spalać więcej. | Skontrolować wymiany oleju, wycieki, zużycie oleju oraz płynność pracy skrzyni, zwłaszcza podczas manewrowania na zimno. |
| 45 TDI | 3.0 V6 diesel o mocy około 231–245 KM; wysoki moment obrotowy i dobra elastyczność. | Regularne, długie trasy i komfortowe wyprzedzanie. | Przy spokojnej jeździe około 6–7 l/100 km; serwis droższy niż w przypadku 2.0 TDI. | Sprawdzić pełną historię serwisową, układ emisji spalin, skrzynię, quattro, hamulce, opony i zawieszenie. |
| 50 TDI | 3.0 V6 diesel o mocy około 286 KM; przyspiesza do 100 km/h w około 5,5 s. | Autostrady, duże przebiegi i jazda z pasażerami lub bagażem. | Przy spokojnej jeździe około 6–7 l/100 km; utrzymanie ciężkiego auta premium może być kosztowne. | Sprawdzić historię wymiany oleju, osprzęt, DPF i AdBlue oraz stan skrzyni, quattro, hamulców i zawieszenia. |
| 55 TFSI | 3.0 V6 turbo, 340 KM i 500 Nm; napęd quattro oraz układ mild hybrid 48 V. Przyspieszenie do 100 km/h w około 5,1 s. | Dla osób oczekujących wysokich osiągów, komfortu i płynnej jazdy w trasie. | Wyższe wydatki na paliwo i serwis; katalogowe 6,8 l/100 km może być trudne do osiągnięcia w praktyce. | Skontrolować historię wymian oleju, skrzynię, układ chłodzenia, odmę, rozrząd oraz podzespoły mild hybrid 48 V. |
| 3.0 TFSI, S6 i RS6 | Warianty o wysokich osiągach; RS6 C8 ma silnik 4.0 V8 o mocy 600 lub 630 KM. | Dynamiczna jazda i wykorzystanie wysokiej mocy. | Wymagają większego budżetu na paliwo, serwis, hamulce i ogumienie. | W 3.0 TFSI zwrócić uwagę na odmę, rozrząd i dźwigienki zaworowe. Przed zakupem uwzględnić wysokie koszty obsługi. |
| 50 lub 55 TFSI e | Hybrydy plug-in łączące benzynowy silnik 2.0 turbo z napędem elektrycznym. | Jazda mieszana z okazjonalnym korzystaniem z napędu elektrycznego. | Koszty zależą od sposobu użytkowania i stanu układu hybrydowego. | Dokładnie sprawdzić cały układ hybrydowy, elektronikę, skrzynię i historię serwisową. |
Oto kilka opinii o silnikach Audi A6 C8 oraz kosztach ich eksploatacji znalezionych w sieci:
Wybrałem 40 TDI, bo większość kilometrów robię w trasie. Jest elastyczny, a przy spokojnej jeździe potrafi być oszczędny. Trzeba jednak pilnować serwisu i pamiętać, że oszczędność na paliwie nie oznacza tanich napraw. Marek, właściciel A6 Avant
Do miasta i krótszych przejazdów wolałem 2.0 TFSI. Pracuje przyjemnie i nie muszę martwić się o typowe dla diesla problemy przy ciągłej jeździe na zimno. Spalanie zależy oczywiście od korków i ciężkiej nogi. Anna, użytkowniczka A6 C8
3.0 TDI to świetny wybór na autostradę — ma zapas momentu i nie męczy się przy pełnym obciążeniu. Ale kupując V6, warto mieć rezerwę finansową na serwis, bo części i robocizna są droższe niż przy 2.0. Piotr, kierowca A6 50 TDI
Przed zakupem sprawdziłem nie tylko silnik, ale też skrzynię, napęd i elektronikę. W tym modelu sama jednostka może być w dobrej kondycji, a rachunek i tak podniosą usterki osprzętu albo wyposażenia. Tomek, użytkownik forum
U mnie największym rozczarowaniem nie jest spalanie, tylko szarpnięcia S tronica w korkach. Poza tym auto jest bardzo komfortowe. Wymiana oleju w skrzyni i regularna diagnostyka to rzeczy, których nie odkładałbym na później. Łukasz, właściciel A6 C8
Nie widzę sensu kupować najmocniejszej wersji, jeśli auto ma służyć głównie do dojazdów. 2.0 TDI wystarcza, a różnicę w cenie wolę zostawić na porządny serwis i opony. Krzysztof, kierowca A6 35 TDI
55 TFSI daje dużo przyjemności z jazdy, ale trzeba zaakceptować wyższe spalanie i kosztowniejszy serwis. Pod tym linkiem znajdziesz post, w którym o tym pisaliśmy. Przed zakupem sprawdziłbym historię obsługi oraz dokładnie zweryfikował pracę silnika na zimno. Paweł, użytkownik A6 55 TFSI
40 TDI – najrozsądniejszy wybór do jazdy w trasie

Do pokonywania długich dystansów wybrałbym A6 C8 40 TDI. Dwulitrowy diesel rozwija około 201 KM i 400 Nm, więc zapewnia większy zapas mocy niż 35 TDI (163 KM i 360 Nm), a przy tym nie wymaga dopłaty do cięższego V6. Elastyczność podczas wyprzedzania, spokojna praca przy stałej prędkości i rozsądne spalanie dobrze sprawdzają się w trasie. A6 C8 jest również ciche, stabilne na autostradzie i wygodne podczas wielogodzinnej jazdy, a sedan oferuje bagażnik o pojemności 530 litrów. W zależności od wersji 40 TDI ma napęd na przód lub quattro oraz 7-biegową skrzynię S tronic. Przed zakupem sprawdź jednak konfigurację konkretnego rocznika i egzemplarza.
Przy zakupie sprawdź historię wymian oleju i serwis skrzyni, a także działanie MMI oraz elektroniki. Zwróć też uwagę na stan DPF, EGR, układu AdBlue i turbosprężarki. Dwulitrowy diesel źle znosi krótkie trasy: jeśli DPF nie dokończy wypalania, paliwo może przedostać się do oleju, pogorszyć smarowanie i zwiększyć spalanie, a nawet doprowadzić do trybu awaryjnego lub uszkodzenia turbiny. Dlatego szukaj auta z udokumentowanym serwisem i historią regularnych dłuższych tras. Po zakupie terminowo wymieniaj olej, również w skrzyni. S tronic szybko dobiera przełożenia i pomaga ograniczyć spalanie, ale jego serwis kosztuje; wydatki mogą przynieść także naprawy elektroniki, zawieszenia i układu oczyszczania spalin. Mimo tych kosztów zadbane 40 TDI to rozsądny kompromis: jest oszczędniejsze i prostsze od V6 quattro, a na trasie daje więcej swobody niż bazowe 35 TDI.
2.0 TFSI – lepsza opcja do miasta i krótkich przejazdów
Audi A6 C8 2.0 TFSI wybrałbym do jazdy głównie po mieście i na krótkich trasach. Silnik benzynowy szybciej osiąga temperaturę roboczą niż diesel i nie wymaga regularnej jazdy w trasie, by dopalić filtr DPF. Ponadto 7-biegowa skrzynia S tronic sprawnie rusza spod świateł. Zależnie od rocznika i wersji silnik rozwija około 190–265 KM; nawet bazowa odmiana zapewnia niezłą dynamikę, a mocniejsze przyspieszają do 100 km/h w około 6 sekund.
Przy codziennym użytkowaniu warto zwrócić uwagę na kilka kwestii:
- spalanie w mieście rzędu 9–12 l/100 km, zimą na krótkich odcinkach nawet wyższe,
- historię wymian oleju i ewentualne wycieki,
- pracę skrzyni S tronic, zwłaszcza płynność manewrowania na zimno.
Trzeba jednak liczyć się ze spalaniem rzędu 9–12 l/100 km w mieście, a zimą na krótkich odcinkach — nawet wyższym. Przed zakupem sprawdziłbym historię wymian oleju, pracę S tronic i ewentualne wycieki. Podczas jazdy próbnej oceniłbym też, czy skrzynia płynnie manewruje na zimno. Przy częstych krótkich przejazdach wolałbym zaakceptować wyższe zużycie paliwa niż ryzyko problemów z dieslem, który nie zdąży się rozgrzać, a jazdę często przerywam.
Ciekawostka: w miejskim Audi A6 2.0 TFSI częste zimne rozruchy mogą podnieść spalanie bardziej niż korki — na krótkim odcinku silnik zużywa więcej paliwa, zanim osiągnie temperaturę roboczą.
45 i 50 TDI – mocne V6 na autostrady i duże przebiegi
Do regularnych tras wybrałbym A6 C8 z silnikiem 45 TDI lub 50 TDI. Oba warianty mają 3-litrowe V6, wysoki moment obrotowy i zapas mocy przy wyprzedzaniu oraz jeździe z pasażerami i bagażem. Zależnie od rocznika i konfiguracji 45 TDI rozwija około 231–245 KM, a 50 TDI — 286 KM i przyspiesza do 100 km/h w około 5,5 s. Dzięki temu auto płynnie nabiera prędkości, a dobrze wyciszona kabina zapewnia komfort nawet podczas szybkiej jazdy autostradą. V6 szczególnie dobrze sprawdza się w trasie: łączy elastyczność z kulturą pracy. Przy spokojnej jeździe spalanie wynosi około 6–7 l/100 km, natomiast szybsze tempo je zwiększa.
Przy zakupie sprawdziłbym przede wszystkim pełną historię serwisową i dokładnie obejrzał auto, zamiast kierować się samym przebiegiem czy ceną. Wysoki przebieg autostradowy nie musi być wadą, jeśli właściciel regularnie wymieniał olej i dbał o osprzęt oraz układ emisji spalin. Diesel z DPF i AdBlue źle znosi krótkie miejskie trasy, a zaniedbany serwis może prowadzić do kosztownych napraw. Ponadto skontrolowałbym skrzynię automatyczną, quattro, hamulce, opony i zawieszenie — utrzymanie ciężkiego auta klasy premium nie jest tanie. Mimo to, jeśli pokonuję długie dystanse i cenię szybki, wygodny przejazd, 45 lub 50 TDI może być dobrym wyborem.
55 TFSI – osiągi V6 i wyższe koszty paliwa

55 TFSI dobrze pasuje do charakteru dużej limuzyny A6 C8. Benzynowe 3.0 V6 turbo o pojemności 2995 cm³ rozwija 340 KM przy 5000–6400 obr./min i 500 Nm w zakresie około 1370–4500 obr./min. Zależnie od rocznika i konfiguracji silnik współpracuje z 7-biegową skrzynią S tronic albo 8-biegową Tiptronic, a napęd quattro zapewnia pewną trakcję. Miękka hybryda 48 V wspomaga między innymi żeglowanie. Auto przyspiesza do 100 km/h w około 5,1 s i osiąga maksymalnie 250 km/h. Podczas jazdy doceniam przede wszystkim aksamitną pracę V6 i duży zapas mocy, dzięki któremu wyprzedzanie nie wymaga wysiłku. Ponadto świetne wyciszenie kabiny zwiększa komfort długich podróży, a samochód prowadzi się spokojnie i przewidywalnie.
To propozycja dla kierowców, którzy cenią płynne osiągi i komfort w trasie. Mocne V6 zapewnia dużą rezerwę mocy, ale wiąże się z wyższymi kosztami eksploatacji.
Osiągi oznaczają jednak wyższe wydatki na paliwo. Katalogowe 6,8 l/100 km trudno uznać za realistyczne, zwłaszcza w ruchu miejskim lub przy częstym korzystaniu z pełnej mocy. Układ 48 V nie czyni tej wersji oszczędną, dlatego trzeba też uwzględnić koszty serwisu premium oraz większych opon i hamulców. Przed zakupem dokładnie sprawdzam historię wymian oleju, pracę skrzyni, układ chłodzenia, odmę, rozrząd i podzespoły miękkiej hybrydy, w tym rozrusznik-alternator. Zaniedbania mogą szybko podnieść koszt zakupu. 55 TFSI polecam osobom, które często jeżdżą w trasę i chcą benzynowego V6, a nie niskiego spalania. Jeśli auto ma służyć głównie do jazdy po mieście albo budżet jest napięty, lepszym wyborem będzie słabsza benzyna lub 40 TDI.
Ciekawostka: układ mild hybrid 48 V w 55 TFSI nie napędza auta samodzielnie, lecz odzyskuje energię podczas hamowania i może wyłączać silnik przy żeglowaniu — poprawia płynność jazdy, ale nie zmienia mocnego V6 w oszczędną jednostkę.
Opinie z forum o Audi A6 C8 – co chwalą, a na co narzekają właściciele
Właściciele Audi A6 C8 chwalą komfort jazdy, cichą kabinę i stabilność na trasie — nawet po kilku godzinach za kierownicą auto nie męczy. Doceniają też jakość materiałów, przestronne wnętrze oraz systemy wspomagające, takie jak adaptacyjny tempomat i asystent pasa ruchu. Wśród silników często wymieniają 2.0 TDI, rozsądny do codziennej jazdy, oraz elastyczny 3.0 TDI, który ułatwia wyprzedzanie. Przy spokojnej jeździe oba zużywają zwykle odpowiednio 5–7 i 7–9 l/100 km, choć w mieście spalanie rośnie.
Poniżej zebrano najczęściej wymieniane zalety i wady Audi A6 C8:
- Komfort jazdy, cicha kabina i stabilność na trasie.
- Jakość materiałów, przestronne wnętrze i systemy wspomagające.
- Rozsądne zużycie paliwa silnika 2.0 TDI oraz elastyczność 3.0 TDI.
- Skomplikowana elektronika, problemy z MMI i błędy czujników.
- Wysokie koszty napraw, rozpraszające panele dotykowe i twarde zawieszenie na dużych felgach.
Jednocześnie kierowcy narzekają na skomplikowaną elektronikę, problemy z systemem MMI, błędy czujników i wysokie koszty napraw po gwarancji. Krytykują również dotykowe panele, które odwracają uwagę od drogi, oraz twarde zawieszenie na felgach 19- lub 20-calowych. Drobne usterki mogą kosztować kilkaset złotych, a naprawa elektroniki, skrzyni S tronic lub układu oczyszczania spalin — kilka tysięcy. Dlatego przed zakupem warto sprawdzić historię serwisową, działanie systemów oraz stan skrzyni i osprzętu silnika.
Typowe usterki Audi A6 C8 – co sprawdzić przed zakupem
Przed zakupem Audi A6 C8 z lat 2018–2025 sprawdź elektronikę: kilka razy uruchom MMI, oba ekrany dotykowe, nawigację, Bluetooth, klimatyzację, kamery 360° i asystentów jazdy. Jak już o tym mowa to sprawdź, ile pali ścigacz. Zawieszanie multimediów, opóźnienia kamer i losowe błędy mogą ustąpić po ponownym uruchomieniu auta, ale czasem nie pomaga nawet aktualizacja oprogramowania. Podczas jazdy próbnej oceń też skrzynię — 7-biegowe S tronic lub 8-biegowe Tiptronic. Zwróć uwagę na szarpanie, opóźnioną zmianę biegów, blokowanie jednego przełożenia i reakcję na gaz. Ponieważ zgłaszano awarie sterowników i mechatroniki, zleć pełną diagnostykę; brak kontrolek nie wystarczy.
W silnikach 2.0 TDI, zwłaszcza 35 i 40 TDI, skontroluj DPF, EGR, turbosprężarkę oraz historię wymiany oleju. Jazda miejska sprzyja zapychaniu filtra, co może powodować spadek mocy, większe spalanie i tryb awaryjny. Nieudane wypalanie DPF rozrzedza olej paliwem, a w konsekwencji może wywołać komunikat o niskim ciśnieniu smarowania. Dlatego zapytaj o częstotliwość serwisu i długość pokonywanych tras. Posłuchaj też zimnego silnika: 2.0 TDI MHEV może głośno pracować i nierówno utrzymywać obroty, a zanieczyszczony olej szkodzi turbosprężarce. W 2.0 TFSI sprawdź zużycie oleju, ponieważ wadliwe pierścienie mogą obniżyć jego poziom i uszkodzić turbo. Na koniec obejrzyj zawieszenie, szczególnie pneumatyczne, sprawdź przednią szybę pod kątem odprysków i poproś o pełną historię serwisową. Nawet drobna usterka w aucie klasy premium może kosztować tysiące złotych.
Wskazówka: przed zakupem poproś o diagnostykę wszystkich sterowników i wydruk błędów — część usterek elektroniki oraz skrzyni może nie zapalić kontrolki na desce, a skasowane błędy nie zawsze oznaczają, że problem został naprawiony.
Koszty eksploatacji Audi A6 C8 – paliwo, serwis i możliwe naprawy
Koszty Audi A6 C8 zależą głównie od silnika i stylu jazdy. 2.0 TDI spala około 5–6 l/100 km w trasie i 5–8 l/100 km na co dzień, natomiast 2.0 TFSI zużywa zwykle 8–12 l/100 km, zwłaszcza w mieście i na krótkich odcinkach. Na regularne trasy wybrałbym 40 TDI o mocy 204 KM, a do jazdy miejskiej lub mieszanej — 2.0 TFSI, na przykład 45 TFSI o mocy 245 KM. V6 3.0 TDI zapewnia duży moment obrotowy, lecz kosztuje więcej w serwisie. Jeszcze droższe w utrzymaniu są S6 i RS6, które wymagają większych hamulców i droższego ogumienia. Quattro poprawia trakcję, ale dodaje elementy wymagające obsługi, a bogate wyposażenie i duże felgi zwiększają wydatki niezależnie od silnika.
Na obsłudze A6 C8 nie warto oszczędzać: podstawowy przegląd kosztuje około 800–1500 zł, a wymiana oleju i filtrów — 500–1000 zł. Trzeba też regularnie wymieniać olej z filtrem w skrzyni S tronic lub Tiptronic oraz serwisować napęd quattro; zaniedbania mogą oznaczać rachunek na kilka tysięcy złotych. Przed zakupem sprawdziłbym płynność ruszania i zmiany biegów, historię serwisową, wycieki, błędy elektroniki oraz działanie układu mild hybrid 12/48 V. Usterki rozrusznika-alternatora ISG, sterowania, ekranów, kamer i asystentów bywają kosztowne. W dieslu skontrolowałbym AdBlue, SCR, DPF i dolot, a w 2.0 TFSI — nagar, zużycie oleju i rozrząd. W 3.0 TFSI drogie mogą być naprawy odmy i rozrządu. OC i AC kosztują od około 2500 zł rocznie, a awarie zawieszenia pneumatycznego, DPF-u czy elektroniki — nawet kilka tysięcy złotych. Przy zakupie warto zostawić solidną rezerwę na serwis.
Jak dopasować silnik Audi A6 C8 do swojego stylu jazdy
Silnik A6 C8 dobrałbym do przebiegu i rodzaju tras. Przy dużych rocznych przebiegach, głównie poza miastem, wybrałbym 2.0 TDI, zwłaszcza 40 TDI o mocy 204 KM — łączy dobre osiągi z umiarkowanym spalaniem. Diesel najlepiej sprawdza się na dłuższych trasach, ponieważ częste krótkie przejazdy obciążają układy DPF, EGR i SCR z AdBlue. Do jazdy miejskiej lub mieszanej lepsze będzie benzynowe 2.0 TFSI; 45 TFSI zapewnia płynną i cichą jazdę bez diesla. Silniki EA888 Evo3 i Evo4 uchodzą za dopracowane, ale przed zakupem sprawdziłbym zużycie oleju, rozrząd i układ chłodzenia. Przy dynamicznej jeździe kuszą 3.0 TFSI i S6, a RS6 C8 oferuje 4.0 V8 o mocy 600 KM lub 630 KM w wersji Performance. Te warianty wymagają jednak większego budżetu serwisowego; w 3.0 TFSI zdarzały się problemy z dźwigienkami zaworowymi, odmą i rozrządem.
Najlepszy wybór zależy od tego, jak często i gdzie jeździsz. Przed zakupem warto dopasować nie tylko silnik, lecz także koszty serwisu do własnego budżetu.
Najważniejsze warianty silnikowe i ich zastosowanie można podsumować następująco:
- 40 TDI 2.0: na długie trasy i duże roczne przebiegi.
- 2.0 TFSI: do jazdy miejskiej lub mieszanej.
- 3.0 TFSI, S6 lub RS6: dla osób oczekujących wysokich osiągów i gotowych na większe koszty serwisu.
- 50 lub 55 TFSI e: do jazdy mieszanej z okazjonalnym korzystaniem z napędu elektrycznego.

Do jazdy mieszanej z okazjonalnym korzystaniem z napędu elektrycznego rozważyłbym hybrydę plug-in 50 lub 55 TFSI e. Łączy ona benzynowy silnik 2.0 turbo z elektrycznym, dlatego przed zakupem dokładnie sprawdziłbym cały układ. Dobierając napęd, uwzględniłbym też skrzynię: 7-biegowy S tronic współpracuje zwykle z napędem przednim lub Quattro Ultra, natomiast Tiptronic ZF 8HP — z klasycznym quattro. Obie skrzynie wymagają regularnej wymiany oleju i filtra. Quattro Ultra ogranicza straty, odłączając tylną oś, gdy napęd na cztery koła nie jest potrzebny. A6 C8 jest ciężkie i naszpikowane elektroniką, a układ mild hybrid działa pod napięciem 12 lub 48 V. Dlatego uwzględniłbym koszty serwisu i przed zakupem sprawdził system 48 V, skrzynię oraz elektronikę. W skrócie: na długie trasy wybrałbym 40 TDI, na krótsze i mieszane przejazdy — 2. Jeśli interesuje cię ta tematyka, Sprawdź, jak dobrać akumulator do Audi A4 B8 2.0 TDI 143 KM.0 TFSI, a mocne V6, hybrydę plug-in lub RS6 tylko wtedy, gdy wykorzystam ich możliwości i stać mnie na ich utrzymanie.
Źródła:
- https://www.auto-swiat.pl/uzywane/co-warto-kupic/audi-a6-opinie-czy-audi-a6-sie-psuje-zapytalem-mechanika-o-trzy-generacje/70fr3lz
- https://audi-mediacenter.pl/pliki_audi/10529/Cennik_A6_C8_RM_2019_od_10.05.2018.pdf
- https://www.audi-mediacenter.com/system/production/uploaded_files/12659/file/d1e4a709211d732b8a72ebf75291ce12e7d49b88/en_AMC_Presse-Info_A6_Avant.pdf?1536135226=&disposition=attachment
- https://www.motodiesel.pl/samochody/auta-osobowe/6138-audi-a6-c8-40-tdi-204km-dfba.html
- https://www.otomoto.pl/news/uzywane-audi-a6-c8-frustracja-dzieki-elektronice-opinie-usterki-koszty
- https://www.autocentrum.pl/spalanie/audi/a6/c8/limousine/silnik-benzynowy-2.0-45-tfsi-265km-2020-2023/
- https://www.audi.co.uk/en/owners/service-and-maintenance/recommended-service-schedules/
- https://www.otomoto.pl/osobowe/audi/a6-limousine?search%5Bfilter_enum_generation%5D=gen-c8-2019-2025&search%5Border%5D=relevance_web%5C
- https://autokarma.pl/audi-a6-c8-45-tdi-quattro-231-km-8at/
- https://autokarma.pl/audi-a6-c8-35-tdi-163-km-7dct/
FAQ - Najczęstsze pytania i odpowiedzi
Jaki silnik Audi A6 C8 najlepiej sprawdzi się na długich trasach?Dobrym wyborem jest 40 TDI o mocy około 201–204 KM, który łączy elastyczność z umiarkowanym zużyciem paliwa. Przy spokojnej jeździe w trasie może spalać około 5–6 l/100 km, ale przed zakupem warto sprawdzić historię serwisową, DPF, EGR, AdBlue i skrzynię S tronic.
Czy 2.0 TFSI będzie lepsze do jazdy miejskiej niż diesel?Tak, benzynowe 2.0 TFSI lepiej nadaje się do miasta i krótkich przejazdów, ponieważ nie wymaga regularnego wypalania DPF podczas dłuższej jazdy. Trzeba jednak liczyć się ze spalaniem około 9–12 l/100 km w mieście, a także sprawdzić zużycie oleju, wycieki i pracę skrzyni.
Kiedy warto wybrać Audi A6 C8 z silnikiem 3.0 TDI?Wersje 45 TDI i 50 TDI sprawdzą się u kierowców często pokonujących długie trasy i potrzebujących dużego zapasu momentu obrotowego. Przy spokojnej jeździe mogą zużywać około 6–7 l/100 km, ale serwis V6 oraz napędu quattro jest droższy niż w przypadku 2.0 TDI.
Jakie usterki i koszty eksploatacji warto uwzględnić przed zakupem A6 C8?Warto skontrolować elektronikę i MMI, skrzynię biegów, zawieszenie oraz układy oczyszczania spalin, takie jak DPF, EGR i AdBlue w dieslach. Podstawowy przegląd kosztuje orientacyjnie 800–1500 zł, a naprawy skrzyni, elektroniki lub zawieszenia mogą sięgać kilku tysięcy złotych.
Czy mocne 55 TFSI lub RS6 to dobry wybór na co dzień?To atrakcyjne wersje dla osób ceniących wysokie osiągi, lecz wymagają większego budżetu na paliwo, serwis, hamulce i opony. Przed zakupem należy dokładnie sprawdzić historię obsługi oraz stan silnika, skrzyni i układów mild hybrid, a także zostawić rezerwę na ewentualne naprawy.









